Biz Kimiz

Köpek Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz

Bakımevlerimize çevre, hayvan ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalar kapsamında çevre kalitesi yüksek ve yaşanabilir bir kent için ilçe belediyeler tarafından başıboş dolaşan köpekler toplanıp getirildiği gibi,sahipleri tarafından bakılamayan hasta,yaşlı ve bakıma muhtaç köpeklerde getirilip bırakılmaktadır.Gelen köpekler bilgisayar ortamında kayıt altına alındıktan sonra, iç ve dış parazitlere karşı ilaç uygulanıp 10 gün müşahade altına alınırlar.

Bu süreçte hasta olanların tedavileri yapılıp, süre bitiminde köpekler kısırlaştırılıp kuduz aşıları yapılmakta sol kulaklarına üzerinde numaraları olan kulak küpeleri takılıp 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre alındığı ortama bırakılmak üzere bir belge ile getiren ilçe belediye yetkililerine teslim edilmektedir. 

Sahipleri tarafından getirilip bırakılan köpekler ise sahiplenecek aile bulunana kadar bakımevimizde tutulur.Tüm hayvanların bakım ve beslenmesi kuru mama ile yapılır. Köpek sahiplenmek isteyen herkes ziyaret saatleri içerisinde kimlik, tasma ve zincirle bakımevimizi ziyaretlerinin ardından dilerse ücretsiz olarak köpekleri sahiplenebilir. Bakımevlerimiz cumartesi ve pazar günlerinde de hizmet veriyor.

Size Baban Diyebilir miyim? Size Anne Diyebilir miyim?

Küçük Hayvan Polikliniği

Polikliniğimizde sokak hayvanlarına yönelik bakım ve tedaviler yapılmaktadır.

Sokak kedileri, 293 39 80 numaralı telefondan alınan randevuyla ücretsiz kısırlaştırılır. Sokak kedilerine antiparaziter ilaç enjeksiyon ile uygulandıktan sonra kısırlaştırma operasyonu yapılır, operasyona kadar olan süreçte kediler kuru mama ile beslenerek, hasta olanların tedavileri tamamlanır. Operasyonun ardından, sol kulaklarına V şeklinde çentik atılıp getiren kişiye teslim edilmektedir.

EĞİTİMLER

İlköğretim Öğrencilerinin Bakımevi Ziyaretleri ve Eğitim

Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde, ziyaret takvimi öğrenim dönemi başında belirlenen okullardaki öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde kurumumuzca sağlanan otobüslerle Işıkkent Köpek Barınağı'nı ziyaret ediyor.

Bakımevinde görevlisi veteriner hekimler tarafından gezdirilerek bilgi verilen öğrenciler, köpek bakımı,nasıl doğru hayvan edinilir, zoonoz hastalıklar ve sokak hayvanları konusunda yaklaşık 60-90 dakikalık görsel sunumlarla desteklenen seminer sonrasında öğrenciler, merak ettiği konular hakkında bilgilendiriliyor.

Size Baban Diyebilir miyim? Size Anne Diyebilir miyim?
Size Anne Diyebilir miyim?