Biz Kimiz
Köpek Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezlerimiz

 
Bakımevlerimize çevre, hayvan ve halk sağlığına yönelik koruyucu çalışmalar kapsamında çevre kalitesi yüksek ve yaşanabilir bir kent için ilçe belediyeler tarafından başıboş dolaşan köpekler toplanıp getirildiği gibi,sahipleri tarafından bakılamayan hasta,yaşlı ve bakıma muhtaç köpeklerde  getirilip bırakılmaktadır.Gelen köpekler bilgisayar ortamında kayıt altına alındıktan sonra, iç ve dış parazitlere karşı ilaç uygulanıp 10 gün müşahade altına alınırlar.
 
Bu süreçte hasta olanların tedavileri yapılıp, süre bitiminde köpekler kısırlaştırılıp kuduz aşıları yapılmakta sol kulaklarına üzerinde numaraları olan kulak küpeleri takılıp 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununa göre alındığı ortama bırakılmak üzere bir belge ile getiren ilçe belediye yetkililerine teslim edilmektedir. Sasalı köpek bakımevi ilçe belediyeleri tarafından getirilen sahipsiz köpeklerin rehabilite edildiği, sokakta yaşaması mümkün olmayan (sakat,agresif, kör vs.) ya da toplumla uyumsuz olan köpeklerin kontrol altında tutulduğu,bakımevlerimizde uzun süre sahiplendirilemeyen köpeklerin bakım, beslenme ve tedavilerinin yapıldığı bir bakımevi olarak  faaliyetini sürdürmektedir.
 
Sahipleri tarafından getirilip bırakılan köpekler ise sahiplenecek aile bulunana kadar bakımevimizde tutulur.Tüm hayvanların bakım ve beslenmesi kuru mama ile yapılır. Köpek sahiplenmek isteyen  herkes nüfus cüzdanı, tasma ve zincirle bakımevimizi ziyaretlerinin ardından dilerse ücretsiz olarak köpekleri sahiplenebilir. Bakımevlerimiz cumartesi ve pazar günlerinde de hizmet veriyor.

 
Küçük Hayvan Polikliniği
Polikliniğimizde sokak hayvanlarına yönelik bakım ve tedaviler yapılmaktadır.
Sokak kedileri,  293 39 80 numaralı telefondan alınan randevuyla ücretsiz kısırlaştırılır.  Sokak kedilerine antiparaziter ilaç enjeksiyon ile uygulandıktan  sonra kısırlaştırma operasyonu yapılır, operasyona kadar olan süreçte kediler kuru mama ile beslenerek, hasta olanların tedavileri tamamlanır.  Operasyonun ardından, sol kulaklarına V şeklinde çentik atılıp getiren kişiye teslim edilmektedir.
 


EĞİTİMLER
 
İlköğretim Öğrencilerinin Bakımevi Ziyaretleri ve Eğitim
Milli Eğitim İl Müdürlüğü ile yapılan protokol çerçevesinde, ziyaret takvimi öğrenim dönemi başında belirlenen okullardaki öğrenciler, öğretmenlerinin gözetiminde kurumumuzca sağlanan otobüslerle Işıkkent Köpek Barınağı'nı ziyaret ediyor.
 
Bakımevinde görevlisi veteriner hekimler tarafından gezdirilerek  bilgi verilen öğrenciler,  köpek bakımı,nasıl doğru hayvan edinilir, zoonoz hastalıklar ve sokak hayvanları konusunda yaklaşık 60-90 dakikalık görsel sunumlarla desteklenen seminer  sonrasında öğrenciler, merak ettiği konular hakkında bilgilendiriliyor.